virtuaalitalli

AKEN RAVITALLI

ETUSIVU HEVOSET KASVATUS KILPAILUT SÄHKÖPOSTI

Aken ravitalli syntyi ajatuksena syksyllä 2008, kun tallin omistaja pääsi ensimmäistä kertaa elämässään ihan oikean ravihevosen ohjaksiin. Ajatus jäi itämään päähän, välillä unohtuen ja välillä taas nousten pintaan. Joulukuun alussa projekti hurahti sitten käyntiin.

Pienenä tallina aloittanut on nykyään noin 150 ravurin koti. Rotuvalikoimaan kuuluu suomenhevonen, lämminverinen (ravurit ja peitsarit), pohjoisruotsinhevonen, shetlanninponi ja gotlanninruss.

Tallilla pyörii pieni (ei VRL:n alainen) seura, ARO (Aken Ravitallin Ohjastajat).
VRL:n tallirekisterissä Aken ravitalli on rekisteröity tunnisteella
AKEN6280.
Aken ravitalli on
VRER:n jäsentalli.

- aksu (VRL-0164, RaPu)

Vuoden kasvattaja 2012, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019
Vuoden peitsarikasvattaja 2013
Vuoden ravivalmentaja 2015, 2017, 2019
Vuoden ravitalli 2013

VSN Best Breeder (myönnetty 28.06.2020)

VRER - VPY (VPY) - VRKK - RaPu

Duįn Stable
Burnout Stable
Rjazįn Trotters - Ravitalli Rusko
Dawn Pacers
Snilli Trotters - Toy Minitrotters
Rehjaniemi
Lily's Trotters
Radical Trotters
Guest Trotters
Unia Trotters
Kuuran Talli - EP-Tallli
GW Trotters
Stall Wäckelin
Hopealinna

Kerystonin Kartano
Savitaival - Stain - Go Ponies
Repolan Ravitalli
Narrilaivan - Shav Racing
Shameless Pacers - Decnen virtuaaliset
Elite Farm // Ravitalli Sųlv
Valmarin Talli // Ravitalli Salta
Miseryn Ravitalli // Orilammentalli
Pompeji

KATSAUS 2020
Mukana muiden omistuksessa olevat kasvatit ja
Aken ravitallin valmentamat, muiden omistamat hevoset.

VRER

Narrilaivan Ärjämöinen (a): A-ponimestaruus 1.
Aken Doughall (a): A-ponikriterium 2.
Aken Ihtiriekko (a): A-poniderby 3.
Aken Ihtiriekko* (a): A-ponien montémestaruus 2.
Da Capo Alasdair (a): A-ponien montémestaruus 3.

Aken Rika (b): B-ponikriterium 1.
Aken Svirra (b): B-ponikriterium 2.

Didmytime (p): Classic Pace 1.
Deverra Ach (p): Classic Pace 2.
Selket Ach (p): Classic Pace 3.
Didmytime (p): Keryston Pace 1.
Acanthoscurria Dawn (p): Keryston Pace 2.
Lucky Love Dawn (p): Keryston Pace 3.
Danava Ach (p): Leeton Pace 1.
Royal Rumble* (p): Leeton Pace 2.
Hellkite Ach (p): Breeder's Crown 2.
Grand Duke Flowery (p): Breeder's Crown 3.
Lucky Love Dawn (p): Domination Race 2.
Wobblestep Ach (p): Domination Race 3.
Grand Duke Flowery (p): Juvenile GP 2.
Fivebyfive Snilli (p): Juvenile GP 3.

Smashing MacLily (lv): NDM Dancing Mile 1.
Jorah Duįn (lv): NDM Chrystal Mile 1.
Starryeyed Ach* (lv): NDM FIN Mare S 1.
Cobra Lily Ach (lv): NDM FIN Mare S 2.
Polaris Ach* (lv): NDM FIN Mare S 3.
Dragonessa Snilli (lv): NDM Challenge Race 1.
Horror Pomp (lv): NDM Challenge Race 2.
Flashfire Ach* (lv): NDM Elite Trot 2.
Inferno Ach (lv): NDM Sprint Test 2.
Horror Pomp (lv): NDM Festival Race 1.
Evil Disco (lv): NDM Festival Race 2.
Sharpe Ach (lv): NDM Chance III Serie 3.
Pheodora Ach* (lv): Nordic Dream Meeting 2.
Horror Pomp (lv): Nordic Dream Meeting 3.
Mayhem Ach (lv): Monté Prix De Virtuile 2.
Flashfire Ach* (lv): Monté Prix De Virtuile 3.
William Ach (lv): Kasvattajakruunu 1.
Death Trip Nin (lv): Virtuaaliderby 1.
Evil Disco (lv): Mysterious Yankee Memorial 3.

AH Hallatähti* (sh): Kasvattajakruunu 1.
AH Vaania (sh): N.I.N. Rattopoika Muistoajo 2.
AH Pikku-Urho (sh): Montémestaruus 2.
Ruskon Leiskaus (sh): Monté Prix De Virtuile 3.
AH Kuurikki (sh): Virtuaalikriterium 3.

Divarit
Peitsarit: 91
Kylmäveriset: 22
Lämminveriset: 14
Ponit: 20

Nuorten katsausravit: 59

Muita mainittavia

Aken Varric (a): Pikkukuninkaallinen 2.

Didmytime (p): Championship Battle 1.
Kamikaze Ach (p): Battle of the Beasts 3.
Tarantula Dawn (p): Arriviste Circuit 1.
Artificial Hallucination (p): Arriviste Circuit 3.
Bereskarn Ach (p): Nordic Stakes 1.
Jackinthebox (p): Nordic Stakes 2.
Meloetta Snilli (p): Nordic Stakes 3.
Bereskarn Ach (p): Noble Crown 1.
Meloetta Snilli (p): Noble Crown 2.
Jackinthebox (p): Noble Crown 3.
Venom Ach (p): Northerner Cup 1.
Chocopop (p): Northerner Cup 2.
Raven Ach (p): Northerner Cup 3.
Empress Flowery (p): Ladies' Meeting 2.
Tarantula Dawn (p): Dustland Plate 3.
Danava Ach (p): Junior Breeder's Crown 1.
Undead Ach (p): Junior Breeder's Crown 2.
Hellish Ach (p): Kindergarten Pace 2.
Danava Ach (p): The Wee Beast 2.
Draugr Ach (p): The Wee Beast 3.

Rjazįn Xanthe (lv): Tammaderby 1.

Ruskon Huu (sh): Tammaderby 1.
Ruskon Huu (sh): Pikkuprinssi 2.
Royale Ach (lv): vFinlandia-ajo 2.
AH Satakieli (sh): Kuusivuotisrevanssi 2.
Ruskon Huu (sh): Kuusivuotisrevanssi 3.

Muut suurkisatotot: 227

MENESTYSTÄ 2021
* = kasvatti, ei tallin omistuksessa

End Of Times (p): Novice division 01/2021 1.
Edith Ach (lv): Kultadivisioona 02/2021 1.
Kekan Saveria (sh): Valiodivisioona 02/2021 1.
AH Svafnir (kv): Nuorten Helmikatsaus 1.
Dread Ach (p): Nuorten Helmikatsaus 1.
Edith Ach (lv): Kultadivisioona 02/2021 1.
Kekan Saveria (sh): Valiodivisioona 02/2021 1.
AH Varjotemppu (sh): Vauhtii löytyy-lähtö 1.
Inferno Ach (lv): Aken Silverbeard 1.
Aken Medeina (a): Narrilaivan Maahiainen Muistoajo 1.
EP Mutteri (sh): Kiri-Kalle KIR Muistoajo 1.
Can't Touch Eagle (p): Devin Stain Memorial 1.
Firedrake Ach* (lv): Supernatural Ach Memorial 1.
Ruskon Urhotar (sh): Ruskon Junnu-ajo 1.
Makiannäläkä* (sh): Rusko-ajo 1.
Inferno Ach (lv): Monté Prix De Virtuile 1.
Abrupt Chaos (lv): Easter Egg 1.
Eerie Ach (lv): Easter Chick 1.
Phantom Fox (lv): Easter Supreme 1.
AH Ukka-Uuras (sh): Pääsiäismuna 1.
Kekan Anthea (sh): Pääsiäistähti 1.

Exalted Ach (lv): Rjazįn Miss New Year 2.
Gojira Ach (p): Silver division 01/2021 2.
AH Svafnir (kv): Kyvyt esiin-divisioona 02/2021 2.
Kingston RC (lv): Kultadivisioona 02/2021 2.
Fossegrim (kv): Huippudivisioona 02/2021 2.
AH Hulituli (sh): Tähtidivisioona 02/2021 2.
Empty Ach (lv): Nuorten Helmikatsaus 2.
Onryo Ach (p): Nuorten Helmikatsaus 2.
Keylime Snilli (lv): Nuorten Helmikatsaus 2.
Aken Getrud (b): B-ponikriterium 2.
AH Hallaton (sh): Villivarsa-lähtö 2.
Frilly Cakes Ach (p): Novice division 02/2021 2.
Yaybird Stain (p): Silver division 02/2021 2.
AH Svafnir (kv): Kyvyt esiin-divisioona 02/2021 2.
Kingston RC (lv): Kultadivisioona 02/2021 2.
Fossegrim (kv): Huippudivisioona 02/2021 2.
AH Hulituli (sh): Tähtidivisioona 02/2021 2.
Aken Ihtiriekko* (a): Narrilaivan Maahiainen Muistoajo 2.
Aken Svirra (b): Stens Snurra Muistoajo 2.
AH Kipinätär* (sh): Salama Sprintti 2.
Death Trip Nin (lv): Easter Bunny 2.
Ruskon Huu (sh): Pääsiäispupu 2.
AH Villiharha* (sh): Pääsiäistähti 2.

Eerie Ach (lv): Rjazįn New Year Youngrace 3.
Inferno Ach (lv): Rjazįn Mister New Year 3.
Sarasvati (p): Gold division 01/2021 3.
Katana Ach (lv): Pronssidivisioona 02/2021 3.
Death Trip Nin (lv): Kultadivisioona 02/2021 3.
Frilly Cakes Ach (p): Nuorten Helmikatsaus 3.
Aken Darrian (b): Nuorten Helmikatsaus 3.
Livingdeadgirl (p): Nuorten Helmikatsaus 3.
Radikalin Ellipsi (a): A-ponikriterium 3.
Katana Ach (lv): Pronssidivisioona 02/2021 3.
Death Trip Nin (lv): Kultadivisioona 02/2021 3.
Kamikaze Ach (p): Aken Greypacer 3.
Venom Ach (p): Silver division 02/2021 3.
Sarasvati (p): Gold division 02/2021 3.
Exalted Ach (lv): Hoodoo Mile 3.
Mathematic (lv): Easter Chick 3.
Dante Ach (lv): Easter Bunny 3.
AH Vaania (sh): Pääsiäistähti 3.

Dawn Pacers
Goodbyelittlebirds: Bronze division 01/2021 3.
Empress Flowery: Gold division 01/2021 2.
Empress Flowery: Aken Greypacer 2.
Empress Flowery: Gold division 02/2021 2.

KANTAKIRJAUKSET 2021
KTK I
KTK II

KTK III
ei palk.

EP Mutteri: KTK II (T), PKK
AH Hallaton: KTK I (R)

LAATUARVOSTELUT 2021
KTK I
KTK II

KTK III
ei palk.

Frilly Cakes Ach (p): RV-III
Dread Ach (p): RV-I
Angrboša R. (kv): RV-II
AH Svafnir (kv): RV-II
Atl Bounce (a): RV-II
Aken Unihuppio (a): RV-II
Da Capo Skalli (b): RV-II
Aken Darrian (b): RV-I
Rjazįn Applause (lv): RV-III
Keylime Ach (lv): RV-III
Livingdeadgirl (p): RV-I
End Of Times (p): RV-II
Ruskon Joiviina (sh): RV-I, arvosteluluokan paras
AH Hallaton (sh): RV-II
Aken Kallian (b): RV-I
Aken Inga (b): RV-I
Uniquest Ach (p): RV-II
Roseleaf Ach (p) RV-III
Neon Nemesis (p): RV-III
Hellish Ach (p): RV-II
AH Varjotemppu (sh): RV-I, arvosteluluokan paras
Aken Bunna (a): RV-II
Toy's Sųlvrev (b): RV-III
Toy's Enfys (b): RV-II

AH Ukko-Uuras (sh): SV-
Ruskon Urhotar (sh): SV-
Radikaali Villivalo (sh): SV-

NÄYTTELYT 2021

10.01.2021 NJ Haltiasalo
Snadisti Hopee: BIS2, MVA-SERT
AH Paroni: BIS3, MVA-SERT (-> VIR MVA Ch)
AH Satakieli: BIS16, MVA-SERT